Myslíte, že komíny nemohou být krásné? Podívejte se na ty nejzajímavější z celého světa a snad změníte názor.
Když se řekne komín, málokdo si představí něco jiného než čistě účelný stavební prvek pro odvod spalin, který může připadat krásný pouze opravdovým kominickým nadšencům (pokud takoví existují). Ukážeme si ale, že i tak „nudná“ věc, jakou je komín, může být krásná a může být dokonce uměleckým dílem, které nejenže doplňuje architektonický styl budovy ale dokonce ho i utváří.
Jde o jedinou budovu i jediný komín svého druhu na světě. Budova Das Heizhaus Rudolfa Steinera byla dokončena roku 1914 a nachází se v komplexu Goetheanum ve švýcarském Donarchu. Jedná se o budovu kotelny, která poskytuje teplo pro patnáct budov v celém areálu. Rudolf Steiner, mimo jiné zakladatel Waldorfské pedagogiky, byl zastánce názorů, že forma má odrážet funkci a že i architektura má být propojena s přírodou. Spodní část kotelny tedy symbolizuje kotle a „listy“ na komíně zase propojení s přírodou.
Antoni Gaudí, jeden z nejvýznamnějších světových architektů, vytvářel tak jedinečné a nadčasové budovy a vzory, že v našem seznamu nejzajímavějších komínů má hned tři zástupce. Všechny tři budovy jsou navíc na seznamu světového dědictví UNESCO.
Jednou z unikátních sad komínů, které vytvořil, jsou ty na budově Casa Mila v Barceloně. Sada větracích věží a komínů na střeše vypadá spíš jako skupina strážců střežících budovu. Takové komíny jsou známé z Itálie, kde se nazývají „Espanta bruixes“, což v italštině znamená něco jako „Děsivé čarodějnice“ a které mají symbolicky ochraňovat dům a jeho obyvatele.
Stejně jako další Gaudího díla i tato stavba půosobí velice zvláštně a i když jde dnes o architektonicky vysoce ceněné budovy, které navštěvují davy turistů, v Gaudího době šlo o velmi kontroverzní architekturu.
Podobně jako na Casa Mila, i na budově Casa Batllo vytvořil Gaudí sadu nádherně propracovaných komínů. Budova známá také jako „Dům kostí“ vyniká podobně jako další Gaudího stavby jedinečnou propracovaností a různorodostí jednotlivých částí budovy. V jeho architektuře budete jen těžko hledat rovné čáry a zaujme také použití barevných obkladů i na místech, kde byste to nečekali. Dokonce i komíny mají nádherné křivky a jsou pokryty barevnými dlaždičkami, které tvoří nádherné mozaiky.
Asi nejzajímavější komíny vytvořil Antoni Gaudí na budově Palou Guell v Barceloně. Nejvýraznějším rysem této budovy, kromě komínů samozřejmě, je fakt, že celá stavba se rozkládá kolem obývacího pokoje, který tvoří její srdce. Stavbu si u Gaudího objednal jeho blízký přítel a jde o jeden z jeho nejvýznamnějších projektů.
Dekorační zakončení komínů vypadá díky tvarům i použití barevné mozaiky spíše jako bonbony nebo lízátka než jako funkční prvky budovy. Palau Guell byla nedávno rekonstruována a dnes je tato budova z roku 1888 opět přístupná veřejnosti.
Největší zámek na Loiře ve střední Francii, který začal stavět v roce 1519 František I., se pyšní 365 komíny. Každý je jiný, vyzdobený vyřezávanými štíty, věnci, sloupy, zvířaty a vílami. Budova zámku nebyla nikdy úplně dokončena a najdete v ní 440 pokojů a 84 schodišť.
Asi nejznámější steré komíny najdeme na hradě Thornbury z roku 1511 (komíny byly postaveny o tři roky později) v jihozápadní Anglii. Tyto majestátní komíny se složitými vzory jsou vyrobeny z lisovaných a vyřezávaných cihel a jsou stejně jako celá stavba považovány za jednu z nejstarších a nejvýznamnějších historických budov celé Británie.
Samozřejmě existují i starší a méně zachovalé komíny ale za nejstarší stále stojící komín je považován ten ve velké kuchyňské budově z 12. století v opatství Fontevrault ve Francii, kde je pohřben anglický královský pár Jindřich II. a Eleanora Akvitánská a jejich syn Richard Lví srdce. Pět velkých krbů, se používalo pro vaření i uzení masa a ryb pro klášterní komunitu několika set osob. Kouřovody těchto krbů jsou důmyslně spojeny do dvaceti kamenných komínů ve tvaru tužky, které harmonicky zapadají do struktury románské architektury.
Nejvyšší komín světa je v současné době ten u uhelné elektrárny Ekibastuz GRES-2 v Kazachstánu. Komín měří 407,5 metrů. Největším komínem v USA je 371 metrů vysoký komínu u uhelné elektrárny v Homer City v Pensilvanii. Brzy ale oba dva komíny o mnoho předčí unikátní solární komín v Arizoně.
V následujících letech vznikne nejvyšší komín světa, který bude zároveň druhou nejvyšší lidskou stavbou světa. S 800 metry výšky bude o pouhých 30 metrů nižší, než nejvyšší budova světa - Burj Khalifa v Dubaji. Tato stavba ale není klasický komín. Funguje ve spojení se solárním polem okolo komínu, které bude ohřívat vzduch a ten posílat do komína. Tam bude využito proudění vzduchu a pomocí turbín bude přeměněno na elektrickou energii. Půjde tedy o nejčistší komín na světě, protože zde není nic co by hořelo nebo kouřilo. Jediné co komínem proletí bud čistý vzduch. Komín bude umístěn ve střední Arizoně a jeho stavba bude stát asi 750 milionů dolarů (14386500000 korun). Pokud vše půjde podle plánů, bude komína a celá elektrárna dokončena v roce 2015 a měla by být schopna vyrobit energii až pro 200000 domácností. Samotný komín by měl být dvakrát vyšší než Empire State Building v New Yorku. Celý projekt postaví australská společnost EnviroMission. Až na zkušební projekt ve Španělsku jde o světový unikát, který se pravděpodobně zapíše do historie.
Nenechte se omezit představou, jak může vypadat komín u vašeho domu. Možností je opravdu mnoho. Stačí jen zapojit představivost a zkušené ruce komínářů. Stačí sdělit představu a nechat si připravit návrh atypického komína.