Josef Pechlát
josef(a)pechlat.cz
jednatel, technický ředitel
Tel: +420 777 232 811
Michal Pechlát
michal(a)pechlat.cz
jednatel, obchodní ředitel, kominík
Tel: +420 777 212 321
Zdeněk Žák
zak(a)pechlat.cz
Praha a Střední Čechy - prohlídky a konzultace
Tel: +420 777 852 811
Kominictví PECHLÁT, s. r. o.
Široká 241
251 01 Říčany u Prahy
Tel: +420 773 926 445
E-mail: info(a)pechlat.cz
| mapa |
E-shop
Tel: +420 773 068 544
E-mail: eshop@pechlat.cz
DOPORUČUJEME: Navštivte náš e-shop s komínovým sortimentem.
Nakupujte komínové příslušenství bezpečně a on-line.
Sledujte nás na osobním profilu Google+, nebo na firemním Google+
komín před frézováním |
Ano vážení, i touto činností se naše firma zabývá. Troufnu si dokonce říci, že se touto činností zabýváme na velice vysoké úrovni s perma-nentním důrazem na kvalitu a jakost odváděné práce, což je jednou z našich hnacích sil.
O frézování komínů si mnohde přečtete mnoho superlativů – myslím tím, jak je frézování strašně skvělé, a že Vám vyřeší všechny problémy, v případě, že máte úzký komín, který nechcete bourat, ale přitom do něj potřebujete „vstrčit“ širší keramickou nebo nerezovou komínovou vložku např. pro krbovou vložku. A právě proto, že se všude uvádí pouze pozitiva, se tak frézování (rozšiřování) komínů stává pomalu, ale zcela jistě, noční můrou odpovědných kominíků a majitelů domů (ti ovšem bohužel nevědomky). Jedná se o neuvěřitelnou zbraň v rukách různých „rádoby-kominíků a fušerů“, kteří Vám vyfrézují co si řeknete a nehledí tak říkajíc napravo ani nalevo. Prostě tu máme armádu „odborníků“ kteří hledí hlavně na to, aby už mohli jet zase na další dům než na to, aby byla v maximální míře zajištěna požární bezpečnost klientovy stavby a o požární bezpečnost jde vážení při frézování především !!!
komín po frézování |
To co jsem zde napsal, mne vedlo ke strategickému rozhodnutí opatřit technologii frézování komínů i pro naši organizaci, abychom tak nebyli závislí na dalších subdodavatelích a měli jsme tak 100% kontrolu nad odváděnou prací. Naším cílem bylo to, abychom byli klientovi schopni nabídnout kompletní sortiment kominických prací a služeb a zároveň klienta seznámit se všemi riziky, které s frézováním komínů souvisejí anebo vyplívají.
O čem, že to tady neustále píši? No, u mladších staveb, které mají monolitické betonové anebo keramické stropy se o nic zvlášť dramatického z pohledu požárních rizik nejedná. Ale u starších objektů (postavených většinou tak do roku 1950 a někdy i později) jsou stropní konstrukce provedeny většinou z nosných dřevěný prvků většinou s rákosovým záklopem. No prostě, jedním slovem stropní konstrukce těchto domů jsou téměř dokonale hořlavé. A právě tyto starší objekty s touto skladbou stropů resp. jejich komíny již nutně vyžadují rekonstruovat.
Možné způsoby rekonstrukce jsou v zásadě dva: 1.způsob: starý komín zbourat a postavit komín nový (varianta naprosto nejlepší, do které se, ale nikomu nechce – já se ani nedivím, ale musím to vidět z profesionálního pohledu a ten zcela jasně tuto variantu upřednostňuje) a 2.způsob: vyfrézovat stávající komín, který se pak následně MUSÍ vyvložkovat. Tato varianta sice neznamená bourání, ale rozhodně je také prašná ! a navíc má svá další rizika!
Povídali jsme si o hořlavé skladbě stropů starších objektů. A teď si představte, že do komína, který těmito hořlavými stropy prochází (v průchodu stropem nejsou tyto komíny z 90% ani omítnuté !!!) vpustíte komínovou frézu. Jedná se o takový šnek, na kterém jsou připnuty řetízky, ten šnek se neuvěřitelně rychle točí a roztáčí i ty řetízky, které jsou na něm upnuté. A právě tyto řetízky „odkousávají“ potřebné množství zdiva, tak aby do vyfrézovaného otvoru bylo možno vstrčit potřebný průměr komínové vložky.
Tento proces se samozřejmě (předpokládám, že o tom nepochybujete vzhledem k popsanému procesu) neobejde bez velkých otřesů a vibrací. Tyto vibrace mohou zcela klidně vydrolit maltovou spáru mezi cihlami komína v uzavřeném prostoru stropu anebo dokonce uvolnit třeba i celou cihlu. Vy o tom samozřejmě nemusíte vůbec vědět. V tomto místě navíc jako napotvoru vede kolem komína i nosný trám, o kterém samozřejmě také nevíte. Pak do takto vyfrézovaného komína vstrčíte komínovou vložku a jdete si radostně zatopit. Jenže….a o tom radši ani nemluvme, bohužel takových případů vyhoření domů právě po „odborně“ provedeném frézování a vložkování jsem viděl sám osobně poměrně dost.
Dá se těmto jemně řečeno „přehmatům“ předcházet? Ano, dá a musím říci, že to není vůbec nic těžkého a složitého. Ze strany klienta to vyžaduje pečlivý výběr dodavatele = kominické firmy. A ze strany dodavatele=kominické firmy to vyžaduje komplexní přístup k problému a přístup, který je sice o něco pracnější a náročnější, který ale dovolí po vykonané práci klidně spát oběma stranám.
Rádi vám v tomto smyslu poskytneme naše zkušenosti.